Meditrina
Thorax medlemstidning och blogg.
Här hittar du våra blogginlägg, är du inloggad så finns medlemstidningen i PDF-format på medlemssidan.
Klinik expectation vs reality
Måndagen den 26.10.2020 – dagen hela min årskurs väntat på. Dagen då vi äntligen skulle få känna oss som riktiga medistuderanden.
Pappersnummer in the making
Kära klubb, känner ni er uttråkade nu när de obligatoriska kurserna för detta år är avklarade? Misströsta inte för en Meditrina i “pappersform” är på väg!
Barisarnas alkoholfria skumpa-tasting
Till vappen hör bubblande dryck och poppande korkar, men är din plan att fira högtiden alkoholfritt i år?
Jennys stora guide till realityseriernas förtrollande värld
Säg vad man vill om realityserier, men man kommer inte ifrån faktumet att de kan vara otroligt underhållande. Under denna vår då man inte haft så mycket annat för sig kan jag glatt erkänna: ja, jag har tittat på väldigt mycket (de flesta dåliga) realityserier.
Väck din inre trädgårdsmästare
Med inget direkt slut på de begränsningar som coronaviruset orsakar i sikte kan det efter några veckor av social distansering börja kännas som om väggarna kryper på en.